SF Avrasya Tüneli’ne Acil Durum Sistemi Kurdu

SF Avrasya Tüneli’ne Acil Durum Sistemi Kurdu

SF, Avrasya Tüneli’ndeki acil tahliye duyuru sistemi çalışmasını tamamladı. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı proje için bir ihale açtı. SF Ses ve Işık Sistemleri A.Ş. proje için teklif vererek EN54 teknik gereksinimlerine göre Biamp sistemleri, JBL hoparlörleri kurma ve danışmanlık yapmaya hak kazandı.

İstanbul’daki Avrasya Tüneli resmi olarak 20 Aralık günü açıldı. 5 kilometre uzunluğundaki tünel Boğaz’ı denizin 106 metre altından geçerek Avrupa yakasındaki Kumkapı semti ile Anadolu yakasındaki Koşuyolu’nu birleştiriyor. 

 

SF Sorumlu Teknik Başkanı Ferhan Kayral, projede SCADA ve radyo sistemleri gibi üçüncü tarafların sistemleriyle bütünleşebilecek, EN54 teknik şartnamesine uygun bir acil durum tahliye duyuru sistemi istendiğini belirtti.

  

Kurulum bir ay sürdü ve SF JBL / Duran markasından 100 adet Tunnel Horn ABF-260 kullanıldı. Gereken Biamp kurulumu, bir Vocia dağıtık açık adres ve tahliye ağı içeriyor. İki adet MS-1e ağ bağlantılı mesajlaşma işlemcisi ve LSI-16e yaşam güvenlik arabirimi, bir çift CI-1 denetim arayüzü, iki adet EWS-4 acil durum duvar istasyonundan meydana geliyor. Toplam 18 tane VA-8150CV dijital ağ bağlantılı sekiz kanallı yükselteç ve dört tane de VA-4030CV sisteme güç sağlıyor.

 

Kurulum çalışmaya başladıktan sonra işletmeciden beklentilerini aşan, mükemmel geri bildirimler gelmeye başladı. İçerideki ortamın akustik zorluğuna rağmen sistem bütünleştiriciler yeterli ses iletim indeksi duyulabilirliğinin elde edildiğini ve projenin başarılı olduğunu bildirdiler.

Projede kullanılan ürünler hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 227 68 00 numaralı telefondan SF’yi arayabilirsiniz.